Čo je dôležité pri výbere CCTV kamery

Prehľad dôležitých tech. parametrov a súhrn rád, ktoré Vás ovplyvní pri kúpe bezpečnostnej a CCTV kamery, ktorá uspokojí Vaše očakávania. 

Chránenie si vlastného majetku je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou, ale komplexné chránenie majetku môže vyzerať ako pomerne komplikovaná a najme drahá záležitosť. Dnešný trh je zaplavený množstvom systémov určených na ochranu našich nehnuteľností. Medzi tieto prvky patria aj bezpečnostné kamery, ktoré sa priamo nepodieľajú na zamedzení pred násilným vniknutím, ale dopomáhajú pri objasňovaní totožnosti páchateľa a priebehu vzniku škody. Ešte do nedávna boli tieto kamerové systémy cenovo nedostupné a tak sme ich mohli zaregistrovať skôr v prepychových domoch, alebo luxusných hoteloch. Vďaka neustálemu technologickému pokroku to už neplatí a po týchto systémoch už môžu siahnuť aj bežné domácnosti. Pre objasnenie množstva faktorov na ktoré musíte pri výbere vhodnej kamery dohliadať, sme sa rozhodli napísať obsiahlejší článok v ktorom sa pokúsime vysvetliť čo sú to CCTV kamery, ich rôzne druhy a samotné funkcie kamery a taktiež ich parametre, ktoré sú pre správny výber kamery nesmierne dôležité. 

Tento manuál CCTV kamier sme pripravili kvôli množstvu požiadaviek, ktoré dostávame, ale často krát nevieme relevantne poradiť ani daný systém naceniť kvôli nedostatočnej špecifikácii jednotlivých komponentov bezpečnostného systému, ktorý požadujete. 

Rozlíšenie kamery.  

Najdôležitejší parameter pre správny výber kamery, ktorá Vám bude adekvátne slúžiť je rozlíšenie. Od rozlíšenia kamery nezávisí len samotná kvalita zaznamenaného obrazu, ale aj veľkosť priestoru, ktorý dokáže zaznamenať v dostatočnej kvalite. Pri analógových kamerách sa tento parameter udáva v TV riadkoch (maximum rozlíšenia u analógových kamier je 700TV riadkov = 0,414MPx), pri IP kamerách sa udáva v MPx (megapixeloch – obrazových bodoch). V krátkosti, pre určenie správneho rozlíšenia je potrebné poznať: 
 
1.)    Priestor, ktorý bude kamera monitorovať.
2.)    Miesto, kde bude kamera osadená tak aby dokázala zaznamenať celú túto plochu.
3.)    Potrebný uhol záberu v pôdoryse. 
 
Porovnanie rozlíšení CCTV kamier

Rozlíšenie 960H a jeho výhody. 

Rozlíšenie 960H zaručuje vysokú kvalitu obrazu z CCTV kamier a DV rekordérov s vysokým rozlíšením. 960H znamená, že obrazový senzor spracúva obraz v rozlíšení 960 horizontálnych a 480 vertikálnych pixelov. Takéto rozlíšenie Vám zabezpečí až o 34% vyššiu kvalitu obrazu oproti rozlíšeniu 720x480 a až o 500% vyššiu kvalitu v porovnaní s rozlíšením CIF. V našom e-shope efeel.eu nájdete aj kamery s týmto rozlíšením. 

Uhol záberu kamery. 

Uhol kamery závisí aj od rozlíšenia kamery viď časť o rozlíšení. Kamery môžu mať pevný alebo verifokálny objektív. Pri kamerách s pevným objektívom si nemôžete dodatočne nastavovať ohniskovú vzdialenosť takže kamera má pevný uhol záberu. Pri verifokálnych kamerách je možné objektív, takže aj ohniskovú vzdialenosť a uhol prestaviť v určitých hraniciach. 

Uhol záberu CCTV kamier

Prevedenie kamery/ konštrukcia.

Veľmi dôležitou časťou je konštrukcia kamery podľa ktorej si viete vybrať vhodnú kameru pre montáž na potrebne miesto. Z tohto hľadiska sa kamery delia na exteriérové a interiérové kamery. Ak idete umiestniť kameru v interiéri s nadmerne prašným alebo vlhkým prostredím, poprípade môže na danom mieste klesnúť teplota pod -10°C je potrebné použiť taktiež exteriérovú kameru. Ext. kamery majú stupeň krytia IP65 a vyššie čo znamená, že sú odolné voči prachu vlhkosti a dokážu pracovať aj pri teplotách pod -20°C

Konštrukcia CCTV

Funkcia WDR (široký dynamický rozsah)  

Táto funkcia je dôležitá pokiaľ potrebujete monitorovať vstupy do budov a rôzne priestory s presklenými plochami poprípade bude kamera smerovať proti prudkému svetlu. Z bežných skúseností vieme, že pri zaznamenávaní v takýchto podmienkach vznikajú nekvalitné a tmavé fotky/videa. Funkcia WDR dokáže vo veľkej miere vyvažovať tieto rozdiely svetelnosti vďaka čomu budú záznamy primerane jasné a nebudú priveľmi tmavé alebo presvetlené. 

WDR CCTV kamera

PTZ funkcia 

Táto funkcia označuje ovládanie kamery na diaľku pomocou klientskeho softvéru, ktorý si nainštalujete vo Vašom počítači alebo joystickom. Kamery sa dajú ovládať smerom hore/dole a doprava/doľava. Tieto kamery sa taktiež nazývajú aj speed dome kamery. Diaľkovým ovládaním je taktiež možné ovládať aj priblíženie obrazu (zoom)
 
CCTV diaľkový ovládač/joystick

IR osvetlenie

IR prisvietenie zabezpečuje osvetlenie snímanej scény v prípade, ak úroveň intenzity osvetlenia klesne pod určitú hranicu. IR prisvietenie môže byť externé alebo integrované priamo v kamere vo forme LED diód (kompaktné alebo dome kamery). So zapnutím IR prisvietenia sa kamera automaticky prepína do čiernobieleho režimu, pretože iba v tomto režime je kamera citlivá na IR prisvietenie, ktoré nie je ľudským okom viditeľné. IR prisvietenie sa vyjadruje jeho dosvitom (udávaným v metroch), ide však iba o údaj dosvitu, pre efektívne monitorovanie je potrebné tento údaj vydeliť číslom 2. Pri integrovanom IR prisvietení v kamere je vyžarovací uhol prisvietenia cca 45° a má v priereze kruhový charakter pokiaľ je potrebné prisvietiť väčší uhol alebo zvýšiť dosvit, je potrebné použiť externé reflektory.  
 
Určite lepším riešením ako IR prisvietenie je použitie umelého osvetlenia z týchto dôvodov: 
-    pri dostatočnom umelom osvetlení je obraz z kamery farebný 
-    nakoľko umelé osvetlenie má násobne vyšší výkon (500W halogénový žiarič oproti napríklad 5W výkonu LED diód integrovaných do kamery), takže obraz z kamery s umelým osvetlením je oveľa detailnejší ako s IR prisvietením. 
 
IR LED prisvietenie CCTV